Make your own free website on Tripod.com

Prof. Kujtim Baraliu - Edukim pėr tė gjithė!

Regjistrimi nė shkollėn tonė!

Faqja kryesore | Shkolla jonė! | Mundėsitė e regjistrimit | Profesorėt&Menaxhmenti | Programet | Aktivitetet | Ngjarjet | Multimedia | Lidhjet | Na kontaktoni!

Pėrmbushja e detyrave qė kemi pasur dhe kryerja e tė gjitha obligimeve konform standardeve tė edukimit, nė rajon dhe mė gjerė, ka bėrė qė ne tė kemi njė reputacion tė theksuar dhe tė jemi njė institucion i dalluar akademik, lider, dhe i respektuar nė mbarė vendin.
 

E vetmja mėnyrė pėr tė shpallur kriteret e pranimit nė shkollėn tonė, ėshtė qė tė themi se ēfarė duhet tė jetė njė nxėnės tipik gjimnazist. Dhe ja pėr shembull se pėr ēfarė nxėnėsish ne kemi nevojė:
 
Ne nė fakt kemi nevojė, dhe pranojmė nxėnės tė zgjuar, tė shkėlqyeshėm nė mėsime, tė mprehtė dhe tė kthjellėt me tipare karakteristike tė njė nxėnėsi qė ėshtė i motivuar dhe ėshtė i devotshėm pėr shkollim dhe edukim akademik.

Edhe pse ne dėshirojmė qė nxėnėsit tanė tė kenė sjellje tė mira individuale, ai duhet tė ketė edhe afinitet pėr tu integruar nė shoqėri, dhe vullnet pėr ti zbatuar rregullat edukative shoqėrore.

Procesi i Aplikimit

Ne pėr ēdo vit shpallim konkurse pėr regjistrime tė nxėnėsve nė gjimnaz, dhe natyrisht qė ēmojmė dhe i vlersojmė sukseset e nxėnėsve qė arrihen nė shkollimin fillor, mirėpo ėshtė e rėndėsishme qė nxėnėsi tė tregoj sukses edhe nė testin e semimaturės.

 

Nxėnėsit mė tė mirė do tė jenė padyshim anėtarėt e parė tė shkollės sonė, dhe do tė pėrballen me sfidat e shkollimit nė gjimnazit tonė.

Datat mė tė rėndėsishme pėr konkurse, provime pranuese dhe regjistrime tė nxėnėsve nė gjimnazin ''Gjon Buzuku''

Dokumentacioni i nxėnėsit:
  1. Diploma e klasės sė nėntė/9
  2. Certifikata e lindjes
  3. Numri i pikėve nga provimi i semimaturės
  4. Certifikata/Mirėnjohje
Aplikacionet dorėzohen, saktė me datėn e caktuar nga shpallja nė njėrėn nga gazetat zyrtare tė shtetit tė Kosovės.
Dokumentacioni dorėzohet nė qershor 2008
Rezultatet shpallen para objektit shkollor, pėr secilin drejtim veq e veq.

Ėshtė gabim tė thuhet se fizika shėrben pėr tė gjetur se si funksionon natyra. Fizika merret me atė ēfarė mund tė themi ne pėr natyrėn.
Nils Bor (Niels Bohr)

''edukim pėr tė gjithė - education for all''