Make your own free website on Tripod.com

Prof. Kujtim Baraliu - Edukim pėr tė gjithė!

Faqja kryesore | Shkolla jonė! | Mundėsitė e regjistrimit | Profesorėt&Menaxhmenti | Programet | Aktivitetet | Ngjarjet | Multimedia | Lidhjet | Na kontaktoni!
logogjimnaz.jpg
M I R Ė S E V I N I - W E L C O M E
nė web sajtin tonė shkollor!

Nė kėtė faqe ju do tė njiheni me tė arriturat nė fushėn e edukimit nė shkollėn tonė. Ne do ju njohim me rėndėsinė e kėtij sajti dhe me domosdoshmėrinė e shfletimit tė tij. Mendojmė se kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė ju thėnė se ne jemi duke punuar pandėrprerė!.
 
Welcome to the violadhearti.tripod.com GuideSite. I'm your Physics Guide, Prof. Kujtim H. Baraliu. I look forward, providing you with comprehensive information about physics, whether you be a student or merely an interested layman (simple man).

KAH UNIVERSI!
202593main_exploration_226.jpg
NĖ KĖRKIM TĖ HAPSIRAVE TJERA

Sot ėshtė shumė e rėndėsishme qė njė fėmijė, njė njeri i rritur, apo njė familje tė jetė e edukuar mirė.
Njė edukim apo arsimim i kualitetit tė lartė ėshtė njė gjė shumė e rėndėsishme, tė cilėn ne mundemi dhe duhet t'ia sigurojmė, nė veēanti fėmijėve tanė. Mbase ky ėshtė edhe objektivi kryesor i qeverisė sė re dhe ministrit E.Hoxhaj.
Prandaj pėrpjekjet tona pėr tė krijuar njė brez tė rinjėve tė edukuar dhe arsimuar mirė ėshtė obligim i ynė, dhe ne si duket po ia arrijmė!.
Natyrisht qė ky web sajt ėshtė njė rrugė shumė e mirė pėr t'iu qasur informacioneve nė lidhje me shkollėn tonė, si dhe me mundėsinė e sigurimit tė tė dhėnave nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, pa pasur nevojė tė pysni shumė pėr shkollėn tonė, rregullat e shkollės, konkurset, planprogramet, seriozitetin e punės sonė, etj.
Mendojmė se kėtu keni mundėsi tė gjeni gjithēka ju keni nevojė tė dini pėr ne, fėmijėt tuaj dhe pėr vet ju.
 

gjimnazi.jpg

f4.jpg

KUSH ISHTE GJON BUZUKU? - KLIKONI KËTU!

VITI SHKOLLOR 2007/2008
Mėsimet kėtė vit shkollor kanė filluar me 1 shtator 2008. Pushimet dimėrore kanė fillojnė me 23 dhjetor 2008 dhe mbarojnė me 8 janar 2008. Nėse ēdo gjė shkon sipas planit, mėsimet duhet tė pėrfundojnė me 10 qershor 2009.
Adresa e shkollės sonė ėshtė: Rr. ''Komandant Kumanova'' Prizren.  

Do tė ju jemi mirėnjohės nėse na vizitoni mė shpesh, dhe na ofroni komentet tuaja, pėrmes e-mail mesazheve. Vėrejtjet dhe sygjerimet qėllimėmira, do tė jenė tė mirpritura, dhe sajti do tė pėrmirsohet nga sygjerimet tuaja...

EKSPERIMENTE INTERAKTIVE-TĖ OBLIGUESHME PĖR NX. E KLASĖVE TĖ 12-ta.

Instalo''Adobe Shockwave Player''- http://www.adobe.com/downloads/

 

1.       EKSPERIMENTI I SHTERN - GERLLAHUT 

http://www.if.ufrgs.br/~betz/quantum/SGPeng.htm

http://www.upscale.utoronto.ca/GeneralInterest/Harrison/SternGerlach/SternGerlach.html

2.       EKSPERIMENTI I FRANK-HERCIT

http://phys.educ.ksu.edu/vqm/free/FranckHertz.html

3.       EMITIMI DHE ABSORBIMI I RREZATIMIT NGA ATOMI  

http://physics.uwstout.edu/physapplets/javapm/java/atomphoton/index.html

4.       TEORIA E BORIT PĖR ATOMIN E HIDROGJENIT   

http://physics.uwstout.edu/physapplets/a-city/physengl/bohrengl.htm

5.       EFEKTI FOTOELEKTRIK

http://www.lon-capa.org/~mmp/kap28/PhotoEffect/photo.htm

http://www.ifae.es/xec/phot2.html

6.       EFEKTI KOMPTON

http://www.student.nada.kth.se/~f93-jhu/phys_sim/compton/Compton.htm

7.       FLOUROSKOPI

http://www.colorado.edu/physics/2000/xray/index.html

8.       L A S E R Ė T

http://physics.uwstout.edu/physapplets/javapm/java/laser/index.html

 

KĖTU KENI MUNDĖSI TĖ LIDHENI ME DISA SAJTE TJERA TĖ PUNUARA NGA, PROF. KUJTIMI.

Njeriu mėson pėrditė nga njė gjė tė re dhe tė dish, kurrė s'ėshtė mjaft. Atė ditė qė mendon se i di tė gjitha, ke marrė fund!.   Prof. Kujtimi.

''edukim pėr tė gjithė - education for all''